Zaloguj się

Get Adobe Flash player
Dzisiaj jest: 19 Wrzesień 2024    |    Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Bezpośredni kontakt z księdzem dyżurnym: tel. 59 857 23 28
Kontakt do kapelana szpitala: 530 766 636

Numer konta:
14 9321 0001 0041 0346 2000 0010


Tegoroczny XIII już Dzień Papieski, decyzją Konferencji Episkopatu Polski obchodzimy 13 października, pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Dialogu. „Zgłębianie papieskiego nauczania w tym obszarze, w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, w klimacie modlitwy i pogłębionej refleksji może przynieść poprawę umiejętności twórczego spotkania ludzi odmiennych poglądów czy wyznawanej wiary, ludzi głęboko religijnych i szczerze poszukujących Boga. Zmiana sposobu debaty, zarówno publicznej, jak i w wymiarze indywidualnym, jest zadaniem nie cierpiącym zwłoki. Dyskusja i polemika, jakkolwiek niejednokrotnie konieczne, nie zaspokajają potrzeby głębokiego spotkania pomiędzy ludźmi, na gruncie szacunku i zakładanej uprzednio dobrej woli dotarcia do prawdy o sobie nawzajem, o człowieku i jego miejscu w świecie, o sensie życia, wreszcie o możliwości spotkania Boga, a więc o odkrywaniu Prawdy Ostatecznej.” – podkreśla ks. Dariusz Kowalczyk w przygotowanej przez niego interpretacji hasła Dnia Papieskiego.

Trzeba wychodzić z ciasnych horyzontów ludzkich uprzedzeń i podejmować dialog z drugim człowiekiem, niezależnie od jego pochodzenia i przekonań – podkreślał sekretarz episkopatu bp Wojciech Polak podczas niedzielnej mszy św. inaugurującej XIII Dzień Papieski, obchodzony pod hasłem "Jan Paweł II - papież dialogu". 

Jak mówił bp Polak podczas mszy św. w warszawskiej bazylice Św. Krzyża, przyszłoroczna kanonizacja Jana Pawła II skłania do tego, by nie tylko wspominać papieża z Polski, ale "jeszcze raz podjąć pozostawione nam w darze to wielkie, a jakże bogate i zobowiązujące papieskie dziedzictwo". Sekretarz episkopatu, nawiązując do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego, zachęcał także do przełamywania niechęci do ludzi o odmiennych poglądach, codziennego spotkania z drugim człowiekiem, do dialogu i rozmowy oraz "prawdziwego wychodzenia sobie wzajemnie naprzeciw".

- Trzeba wychodzić z naszych ludzkich ciasnych nieraz horyzontów, może uprzedzeń, przyzwyczajeń, nawyków. Trzeba przekraczać próg i burzyć – jak to pięknie powiedział w Gnieźnie bł. Jan Paweł II – burzyć mur, mur, który przebiega przez ludzkie serca. Mówił: to mur zbudowany z lęku i agresji, z braku zrozumienia dla ludzi o innym pochodzeniu, kolorze skóry, przekonaniach religijnych, z egoizmu politycznego, czy gospodarczego oraz z osłabienia wrażliwości na życie człowieka, każdego człowieka, na wartość i godność ludzkiego życia – podkreślił bp Polak.

- Nawet niewątpliwe osiągnięcia na polu gospodarczym, politycznym i społecznym nie przesłaniają istnienia tego muru, którego cień kładzie się na całej Europie - tłumaczył wtedy (Jan Paweł II). Myślę, że w pewnym sensie ten cień kładzie się również na Polsce. Prawdziwy dialog rozpoczyna się od spotkania ludzkich serc, wolnych, otwartych na prawdę – dodał sekretarz episkopatu

Bp Polak przypomniał także pytania, które w jednym z przemówień stawiał Jan Paweł II: "czy człowiek, jako człowiek, wspierany przez cały postęp, staje się lepszy? Czy okazuje się w swoim postępowaniu bardziej dojrzały duchowo, bardziej świadomy swojej własnej godności, bardziej odpowiedzialny, bardziej otwarty na innych – zwłaszcza najsłabszych i najbardziej potrzebujących, wreszcie – bardziej gotów pomagać wszystkim?". Sekretarz episkopatu podkreślił, że pytania te są nadal aktualne.

Dzień Papieski obchodzony jest w niedzielę w całej Polsce. Jego głównym celem jest przybliżanie postaci i nauczania Jana Pawła II oraz zbiórka pieniędzy na stypendia dla utalentowanej młodzieży z ubogich wsi i małych miast. Kwestę przeprowadzi ponad 100 tys. wolontariuszy. Pomysłodawcą i organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

O godz. 15 na placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert, a o godz. 16.30 apel modlitewny Warszawy w łączności z papieżem Franciszkiem.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zwrócił się z apelem do wiernych w całej Polsce, by wsparli fundusz stypendialny fundacji, finansującej kształcenie 2,5 tys. młodych ludzi. Fundusz stypendialny można wesprzeć, wysyłając SMS o treści "Pomoc" pod numer 7250.

16 października - dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - został ustanowiony świętem przez Sejm w lipcu 2005 roku w hołdzie papieżowi. Natomiast Dzień Papieski obchodzony jest w Kościele katolickim w Polsce od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru.

Źródło: PAP

Aktualności

Logo parafii

Msze święte

Niedziela

7:00
8:30
10:00 - suma
11:30 - dla dzieci
13:00 - dla młodzieży
18:00

Dni powszednie

7:00
18:00

Szpital

niedziela - 13:30

Świeszyno

niedziela - 9:00

Diecezja

Czytelnia

Blog bez piuski

Do obejrzenia TV