Dzisiaj jest: 18 Październik 2024    |    Imieniny obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła
    Różaniec
    Nabożeństwa różańcowe dla dorosłych codziennie o g 17.15,
    dla dzieci w poniedziałki, środy i piątki o g 16.30.

Wspomnienie liturgiczne bł. Jerzego Popiełuszki - 19 października

Światowy dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów

swiatowy dzien modlitwy o uswiecenie kaplanow m

W 2023 roku Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów przypada na 16 czerwca (piątek).

Kościół obchodzi święto od 1995 roku. Powstało z inicjatywy Jana Pawła II i zawsze przypada w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Data podkreśla związek kapłanów z Jezusem

Tego dnia każdego roku watykańska kongregacja ds. duchowieństwa wydaje z tej okazji dokument – przesłanie do kapłanów. W to święto duchowni spotykają się na wspólnych adoracjach i konferencjach. Wierni mogą modlić się za swoich księży i dokonać „duchowej adopcji” kapłanów, a więc modlić się w ich intencji. W ten sposób mają oni wymodlić odpowiednią ilość powołań potrzebną dla Kościoła i wspierać nowych księży w seminariach.

Kościół tego dnia wspomina św. Teresę od Dzieciątka Jezus, która pierwsza wskazała konieczność modlitwy za duchownych. W jej setne urodziny, a więc w latach 70. XX wieku we Francji rozpoczęła się Misja modlitwy za kapłanów. W latach 90. dotarła też do Polski. Inicjatywa łączy głównie dzieci, które modlą się za danego kleryka, a tym samym stają się jego „Aniołem Modlitwy”.

Święto przypada co roku w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na świecie kult rozwinął się po objawieniu św. Małgorzaty Marii Alacoque, ale Polska dzięki specjalnym przywilejon od papieża celebrowała tę okazję wcześniej. Święto przypada zawsze w piątek po oktawie Bożego Ciała.