Dzisiaj jest: 19 Wrzesień 2024    |    Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Wskazania biskupa dotyczące
Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego

Jak odpowiednio przygotować się do przeżycia Wielkiego Tygodnia. Jak będzie się odbywało Triduum Paschalne? Jak przeprowadzić błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny, czyli tzw. święconkę?

Biskup Edward Dajczak wydał odpowiednie wskazania. Przedstawiamy ich syntezę:

"Kościół Powszechny znalazł się w nadzwyczajnej sytuacji. Pierwszy raz od wielu wieków Ojciec Święty będzie sprawował Liturgię Wielkiego Tygodnia bez szerszego udziału wiernych, z wyjątkiem asysty liturgicznej.

Z głęboką wiarą w Bożą obecność oraz w poczuciu wielkiej odpowiedzialności za zdrowie i życie wiernych Kościoła koszalińsko-kołobrzeskiego, przekazuję wskazania odnośnie sprawowania czynności liturgicznych Wielkiego Tygodnia.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dramatyczny apel "zostań w domu" nie może mieć wyjątków."

1. Spowiedź

W Wielkim Tygodniu kapłani będą spowiadali wiernych, jednak z zachowaniem wszelkich zalecanych środków bezpieczeństwa i ostrożności. Najlepiej wcześniej umówić się na spowiedź telefonicznie, aby unikać tworzenia się kolejek. W kościele nie może przebywać jednocześnie więcej niż 5 osób. Należy też pamiętać, że od 1 kwietnia 2020 r. obowiązuje zakaz wychodzenia nieletnich z domu bez opieki dorosłych.

Ze względu na restrykcje oraz względy epidemiologiczne, spowiedź powinna być sprawowana poza konfesjonałami. Miejscem spowiedzi może będzie zakrystia, salka parafialna bądź inne odpowiednie do sprawowania sakramentu pomieszczenie.

Wszystkie wskazania na sronie diecezji >>czytaj<<