Zaloguj się

Get Adobe Flash player
Dzisiaj jest: 9 Listopad 2024    |    Imieniny obchodzą: Genowefa, Teodor, Ursyn

Bezpośredni kontakt z księdzem dyżurnym: tel. 59 857 23 28
Kontakt do kapelana szpitala: 530 766 636

Numer konta:
14 9321 0001 0041 0346 2000 0010

Nasze symbole | UIGSE - FSE

Symbolika flag

Flagi powiewające nad obozami przypominają nam wspólne zaangażowanie podjęte podczas Przyrzeczenia: służbę Bogu, Ojczyźnie oraz Europie. Każde z tych zobowiązań jest symbolizowane za pomocą konkretnego znaku: flagi FSE, flagi narodowej oraz flagi europejskiej. Na obozach międzynarodowych flagi są ponadto manifestacją pokoju i jedności wokół wspólnych ideałów.

Flaga Federacji

Przypomina naszego Zbawiciela, który przeprowadził nas z cienia śmierci do światła życia wiecznego. Oznacza, że obóz jest “ziemią świętą”, gdzie Chrystus obozuje razem ze swoim ludem.

Na maszcie flaga FSE zawsze zajmuje centralne miejsce, a żadna inna flaga nie powinna powiewać ponad nią, dlatego że symbolizuje ona służbę Bogu, fundament konieczny dla każdego społeczeństwa i cel najwyższy skautingu takiego, który Baden-Powell określił na światowym Jamboree w Vogelenzang następująco: “Królestwo Boga w pokoju”.

Flaga polska

Jej barwy nawiązują do barw godła. Kolory biały i czerwony pojawiają się na polskich chorągwiach, sztandarach i proporcach w XVII wieku, nie stanowiąc jednak barw państwowych. Dopiero w czasie Powstania Listopadowego Sejm ustanowił biel i czerwień barwami narodowymi. Białoczerwonych opasek używano podczas wszystkich zrywów powstańczych w XIX i XX wieku. Biały kolor symbolizuje czystość i szczerość, zaś czerwony – krew poległych w obronie Ojczyzny i naszą miłość do niej.

Flaga europejska

Nie oznacza tylko krajów Europy, ale przede wszystkim nasze wspólne korzenie. Przyjęta została 8 grudnia 1955 r. (Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) przez Radę Europy jako jej emblemat. Na niebieskim tle nieba symbolizujące narody gwiazdy tworzą okręg – symbol jedności i braterstwa. Jest ich 12 i ta niezmienna liczba to znak doskonałości i pełni. Zaprojektował ją Arsène Heitz. Dla trzech chrześcijan, którzy zaproponowali flagę Radzie Europy w 1955 r., dwanaście gwiazd nawiązywało przede wszystkim do korony NMP opisanej w Księdze Apokalipsy (12,1). Przed przedstawieniem swego projektu, modlili się wspólnie w katedrze w Strasbourgu. Byli to Konrad Adenauer, Alcide de Gasperi i Robert Schuman.

Na maszcie flaga europejska jest umieszczana na końcu rzędu flag, których jest podsumowaniem lub powtórzeniem. W efekcie ze swym symbolicznym wzorem dwunastu gwiazd przypomina, że Europa winna zjednoczyć różne kraje w jednym braterskim kręgu.

Sztandar

Znaczenie sztandaru

Sztandar przypomina Zbawiciela, który przeprowadził nas z cienia śmierci do światła życia wiecznego. Dlatego jest najważniejszym symbolem honoru całej Federacji. Na ten sam sztandar składają Przyrzeczenie wszyscy skauci Federacji Skautingu Europejskiego z całej Europy. Wyglądem przypomina sztandar, który powiewał kiedyś na czele wojsk chrześcijańskich, idących w wyprawie krzyżowej. Jest to jedyny sztandar dozwolony w Stowarzyszeniu.

Wygląd sztandaru

Sztandar ma formę kwadratu o wymiarach 90 x 90 cm, podzielonego pionowo na czarną oraz białą połowę, przy czym biała jest bliżej drzewca. Na środku jest umieszczony Krzyż FSE o wymiarach 50 x 50 cm. Na sztandarze nie wolno umieszczać innych symboli ani żadnych napisów. Sztandar jest przymocowany do drzewca taśmami w kolorze białym. Drzewiec ma 2,10 m długości i jest zakończony metalową lub drewnianą lilijką o wysokości 21 cm. Sztandary używane przez wędrowników mogą mieć zamiast lilijki zakończenie w kształcie laski wędrownika.

Aktualności

Logo parafii

Msze święte

Niedziela

7:00
8:30
10:00 - suma
11:30 - dla dzieci
13:00 - dla młodzieży
18:00

Dni powszednie

7:00
18:00

Szpital

niedziela - 13:30

Świeszyno

niedziela - 9:00

Diecezja

Czytelnia

Blog bez piuski

Do obejrzenia TV