Dzisiaj jest: 19 Wrzesień 2024    |    Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten "płomyk nadziei", wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego.

Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.

Więcej na stronie >>Zobacz<<

Odpust zupełny dla zmarłych – jak uzyskać? W roku 2021 – przez cały listopad!

Tradycyjnie, nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę publiczną w uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada, od południa) oraz w Dniu Zadusznym (2 listopada), możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Ponadto wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie. W roku 2021, podobnie jak w 2020, Penitencjaria Apostolska ogłosiła, że “odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad”.

Zobacz —> Papieską intencję modlitewną na listopad 2021 r.

Penitencjaria Apostolska wprowadziła też w roku 2020 i 2021 dodatkową możliwość uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych dla osób starszych, chorych i tych wszystkich “którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych…”

Szczegóły poniżej lub:

Penitencjaria Apostolska: odpust dla wiernych zmarłych – przez cały listopad

Dekret Penitencjarii Apostolskiej ws. odpustów dla wiernych zmarłych – Listopad 2020 roku