Dzisiaj jest: 19 Wrzesień 2024    |    Imieniny obchodzą: Konstancja, January

KOMUNIKAT BISKUPA DIECEZJALNEGO

ZAPRASZAJĄCY NA DIECEZJALNĄ PIELGRZYMKĘ RODZIN DO SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ TRZYKTOĆ PRZEDZIWNEJ

NA GÓRZE CHEŁMSKIEJ W KOSZALINIE

Drodzy Diecezjanie, Siostry i Bracia!

Troszcząc się o rodzinę, Kościół jednocześnie przypomina, że małżeństwo jako nierozerwalny związek mężczyzny i kobiety jest fundamentem istnienia rodziny i społeczeństwa. XVIII Diecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Górę Chełmską jest wyjątkową okazją do dawania świadectwa, że rodzinę buduje się z Chrystusem w oparciu o Boże przykazania. Jest momentem modlitwy za nasze rodziny, za małżonków, za dzieci, za te rodziny, które przeżywają pięknie swoją miłość i za te, które doświadczają kryzysów. To również sposobność, aby się modlić za tych, którzy ustanawiają prawa w naszej Ojczyźnie, aby były one zgodne z Bożym prawem.

Do tegorocznej pielgrzymki rodzin zachęca nas także Ojciec Święty Franciszek, który w „Liście do Rodzin” napisał: „Naprawdę Jezus sprawia, że pokolenia spotykają się i jednoczą! On jest niewyczerpanym źródłem tej miłości, która przezwycięża wszelkie zamknięcie, każdą samotność i smutek. Na Waszej drodze życia rodzinnego dzielicie ze sobą wiele pięknych chwil: posiłki, odpoczynek, pracę domową, zabawy, modlitwy, podróże i pielgrzymki, dzieła solidarności... Jednakże, jeśli nie ma miłości, wówczas brak radości, a prawdziwą miłość daje nam Jezus: On daje nam swoje Słowo, które oświeca naszą drogę; daje nam Chleb życia, który podtrzymuje codzienny trud naszego pielgrzymowania”.

Drodzy Diecezjanie! W roku kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, niezwykłego daru Pana Boga dla Kościoła, świata i Polski, największego w historii naszego rodaka, w 100 rocznicę powstania Dzieła Szensztackiego oraz w stulecie urodzin kardynała nominata Ignacego Jeża, zapraszam na Górę Chełmską do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej wszystkie małżeństwa i rodziny. W dniu 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, będziemy wspólnie trwali na modlitwie. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Rodzina – wierna Synowi Bożemu”. Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 9:30 nabożeństwem różańcowym, a o godz. 12:00 odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia, której będzie przewodniczył Jego Eminencja kardynał Kazimierz Nycz. Po Eucharystii czeka pielgrzymów czas wspólnej zabawy, czyli festyn rodzinny.

Na trud pielgrzymowania i na radosne spotkanie na Górze Chełmskiej z serca błogosławię!

+ Edward Dajczak

Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski