Dzisiaj jest: 18 Październik 2024    |    Imieniny obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła

"Nie daj, Boże, bym miał się chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa (...)".

Krzyż, dzisiaj tak atakowany i ośmieszany przez różne środowiska ma być powodem naszej dumy.

Z krzyża wyrasta nasza wiara.

Wiarę wyznajemy we wspólnocie, tutaj w naszej parafialnej świątyni, która jest Domem Bożym. Wyznajemy przez uczestnictwo we Mszy św. i różnych nabożeństwach. Tu przyjmujemy sakramenty. Jest to miejsce święte. Dlatego wkładaliśmy wiele troski w to, by to miejsce było miejscem godnym. A my byśmy z niego mogli być dumni.

Zdecydowaliśmy się w tym roku na remont naszej parafialnej świątyni i zakrystii. Cieszymy się, że prace wewnątrz dobiegają końca. Cieszymy się, że te prace dały tak piękny efekt. Najpierw odgrzybiliśmy ściany. Jest pomalowany sufit, ściany, wnęki okienne, belki i słupy. Słupy dodatkowo zabezpieczyliśmy na wysokość ok. 2 m specjalnym lakierem ochronnym, żeby opierający się nie powodowali szybkiego przybrudzania. Pomalowaliśmy pomieszczenia dodatkowe: na chórze pomieszczenie organisty; pod chórem pomieszczenia dla sprzątaczki i pomieszczenie na chorągwie.

Wyremontowaliśmy trzy kwatery witraży. Koszt remontu witraży wyniósł 2.500 zł. "Bóg zapłać" ofiarodawcom, którzy wsparli remont witraży. Kościół wygląda imponująco. Nabrał nowego blasku. Zapewniam, że jest jednym z najładniejszych i najestetyczniejszych w diecezji.

witraż 1

witraż 2

Wyremontowaliśmy także zakrystię, od budowy której 13 lat rozpoczęliśmy kapitalny remont kościoła. W zakrystii pomalowaliśmy sufity i ściany i zabezpieczyliśmy tynkiem ozdobnym (granplastem) na wysokość 1,5 m w tych miejscach, gdzie ściany szybciej się brudzą. Zakrystia, gdzie przygotowujemy się do Mszy św. i nabożeństw, gdzie przyjmujemy intencje mszalne, gdzie są księgi i sprzęty liturgiczne jest czysta, uporządkowana i bardzo funkcjonalna.

Dziękujemy firmie pana Pawła Gozdka i jego pracownikom: Arielowi Maciejczykowi, Darkowi Mieczkowskiemu, Andrzejowi Sosnowskiemu i Krzysztofowi Hryszkiewiczowi za sumienną pracę; za dokładne wykonanie wszystkich prac; o co dzisiaj (sami najlepiej wiecie) wcale nie łatwo. Dziękujemy p. Pawłowi Gozdkowi za cierpliwość, gdy chodzi o odbiór płatności za wykonane prace. Radzie Parafialnej dziękuję za cierpliwe zbieranie ofiar. Obiektywnie rzecz biorąc nie są to ofiary zbyt duże, ale na pewno dawane z serca. Wam drodzy parafianie za składane ofiary. Tych, którzy się ociągają ze złożeniem ofiary, prosimy o zrozumienie naszych wspólnych potrzeb. Jak zawsze zapewniamy, żaden grosz nie będzie zmarnowany. Kościół oczywiście nie jest jeszcze spłacony i dlatego prosimy o ofiary nadal, gdy panowie z rady będą dyżurować, tak jak to czynią dzisiaj. Dokładne rozliczenie przedstawimy po zakończeniu wszystkich prac.

Przed nami bowiem następny etap. Chcemy remontować wieżę i absydy przy wieży. O tym rozmawiać będziemy jutro, o godz. 1745 , tutaj w kościele, na spotkaniu Rady Parafialnej, na które zapraszam panów z Rady.

W tym samym czasie, ta sama firma p. Pawła Gozdka remontowała plebanię. Efekt jest wspaniały. Mamy pięknie i estetycznie wykonaną elewację, przebudowaliśmy schody. Teraz wykonamy płotki, dwie furtki i dwie bramy wjazdowe. Prace kosztowały 40.000 zł. To ksiądz proboszcz wziął na siebie. Jeśli ktoś chce pomóc, może zawsze hojniejszą ofiarę złoży na ten cel np. na tacę.

Piękny, nowopomalowany kościół potrzebuje dobrych sprzętów liturgicznych. Dlatego zakupiliśmy 4 nowe lichtarze ołtarzowe i duży lichtarz pod paschał. Za chwilę je poświęcimy. Kosztowały 2.500 zł. Jest to w części dar ołtarza od rodziców tych dzieci, które przystąpiły w maju do I. Komunii Św.

Oddaliśmy do złocenia cztery kielichy, które za chwilę poświęcimy. Sa pięknie pozłocone i stanowią godny sprzęt do odprawiania Najświętszej Ofiary, Mszy św. Złocenie kosztowało 2.500 zł. Są w części spłacone. Potrzebujemy cztery kielichy, bo od 25.08. będzie w naszej parafii pracował trzeci wikariusz, ks. Zenon Czekała pochodzący z Trzebiatek. To radosna wiadomość.

kielichy

Święcenie

kielichy

Troszcząc się o kościół i wszystkie sprawy wspólnoty parafialnej dajemy świadectwo naszej wiary, jak owi uczniowie posłani przez Jezusa do głoszenia Królestwa Bożego (o czym opowiada dzisiejsza Ewangelia). Powtarzamy Bogu za psalmistą jeszcz raz słowa:

"Niechaj cię wielbi cała ziemia i niechaj śpiewa Tobie, niech Twoje imię opiewa".
Przyjdźcie i patrzcie na dzieła Boga:
Zadziwiających rzeczy dokonał wśród ludzi".

Ks. Kanonik Dr Józef Turkiel
/p r o b o s z c z/